Hukuk Bülteni

Çocuk Velayeti Nasıl Alınır? (DETAYLI)

Kelime anlamı olarak; ermişlik, vekil olma anlamına gelmektedir. Her birey ergin oluncaya kadar anne ve babasının velayeti altında yaşam sürmektedir. Anne ve babalar velayet kapsamında çocuğun maddi manevi tüm ihtiyaçlarını imkanları doğrultusunda karşılamak ile hükümlüdürler. Çiftlerin boşanması durumunda velayet çocuğun tüm hakları gözetilerek uygun olan bireye verilecektir.

Evlilik birliğinin son bulması ile birlikte ayrılan çiftler arasında ki en büyük problem, eğer var ise çocuk veya çocukların velayet durumu olmaktadır. Çiftlerden velayetinin verilmediği eşin çocukları ne sıklıkla göreceği de bir diğer problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki çocuk velayeti nasıl alınır? Bu konuda gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra ilgili makamlara başvuru yapılması gerekmektedir.

Çiftler arasında boşanma öncesinde velayet konusunda bir anlaşma bulunmaması ve her iki tarafında velayet talebinde bulunması durumunda, velayet konusunda ki karar çocuğun hakları göz önünde bulundurularak mahkeme tarafından verilmektedir. Ancak boşanma öncesinde çiftler arasında yapılan velayet anlaşmasının da yine mahkeme tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir burada esas alınan çocuğun sahip olduğu haklardır.

Çocuk velayeti alma

Velayete Etki Eden Etmenler Nelerdir?

Velayete etki eden etkenler içerisinde beklide en önemli olan ve yine mahkeme kurulunun baktığı ilk etken çocuğun yaşı olmaktadır. Bebek kategorisinde değerlendirilen 0-3 yaş grubunda ki çocukların özellikle anne ilgisi ve bakımına muhtaç olduğu kabul görülen bir gerçektir. Bu nedenle elbette diğer şartlarda göz önünde bulundurularak 0 – 3 yaş grubunda ki çocukların velayetinin önce anneye verilmesi tercih edilmektedir. Çocuk velayeti nasıl alınır? Diğer yaş gruplarında hem çocuğun artık anneye olan ihtiyacı daha azalmış hem de artık kendini ifade edebilme özelliğinden dolayı görülen davalar daha kısa sürede netlik kazanabilmektedir.

0-3 Yaş Grubunda Babaya Velayet Verilir mi?

Bu yaş grubunda ki çocukların anne şefkatine daha muhtaç olduğundan mahkemeler, bu yaş grubu çocukların velayetinin anneye verilmesini ilk tercihtir. Ancak çocuğun fiziksel-psikolojik sağlığı ve sosyal durumu göz önünde bulundurularak bu yaş grubu çocukların velayetinin babaya verilmesi durumları ile de karşılaşılmaktadır. Çocuk velayeti hangi durumlarda babaya verilir?

  • Annenin çocuğun sağlığını olumsuz etkilemesi
  • Annenin soysal ve ekonomik durumu
  • Çocuğun ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalması
  • Annenin sağlığının çocuk yetiştirmeye uygun olmaması
  • Annenin veya çevresinin çocuğu yetiştirmeye uygun ortamı olması

Gibi etmenler 0 -3 yaş grubunda ki çocukların babaya verilmesine neden olmaktadır. Bu konuda gerekli bilgilere sahip olunduktan sonra çocuk velayeti nasıl alınır? Konusunda adım atmak uygun olacaktır.

Velayet Konusunda Çocuk Söz Sahibi Olabilir mi?

Bu soru çocuk velayeti nasıl alınır sorusuna cevap ararken cevap bulunması gereken en önemli bir noktadır.
Kendini ifade edebilme çağına erişmiş çocukların fikirleri mahkeme tarafından dinlenebilmektedir ancak yine tek başına çocuğun fikri velayet konusunda yeterli olmayacaktır.

Birleşmiş milletler çocuk hakları sözleşmesinde yer aldığı gibi 12 yaşını tamamlamış çocuklar, yanında kalmak istediği ebeveyn hakkında fikir belirtebilirler. Bu yaş grubunda ki çocukların istekleri, kendilerini ifade etme konusunda yeterlilikleri ve istek ihtiyaçlarını ifade edebilmelerinden ötürü mahkemeler tarafından dinlenmekte ancak yine çocuğun hakları göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. Yani çocuğun fikri tek başına velayet verilmesine etki eder mi? sorusunun cevabı çocuğun fikri dinlenir ancak tek başına etki etmemektedir.

Velayeti Alamayan Taraf Çocuğu Hangi Sıklıkla Görebilir?

Mahkeme kararı ile velayeti bir taraf alırken diğer tarafın çocukla kuracağı ilişki yine mahkeme tarafından belirlenir. Velayeti alamayan taraf çocuğu hangi sıklıkla görebilir? Hem çocuğun hem anne – babanın hakları göz önüne alınarak, aynı zamanda çocuğun yaşı ve ebeveynlerin durumuna bağlı olarak, görüşme sıklığı belirlenir. Örneğin; her Pazar, iki hafta bir veya ayın belirli günleri yatılı olarak ya da çocuk belirli yaşların üzerinde ise sömestr, yaz tatili, dini bayramlar gibi uzun tatiller de bu sürelere dahil edilmektedir. Bütün bu durumlar çocuk velayeti nasıl alınır sorusu kapsamında ele alınması gereken durumlardır.

Bu yazımızda sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık kafanıza takılan her türlü soruları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. Diğer yazılarımıza göz atmak için hukuk bülteni bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Yorumlar
  1. Baki dedi ki:

    Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler gerekli tüm bilgileri bu makale sayesinde öğrendim.